Rozwód a separacja - różnice
Co do zasady, orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.
Zgodnie z art. 56 § 1 k.r.i.o. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
Natomiast wedle art. 61 [1] § 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.
Między rozwodem a separację istnieje kilka znaczących różnic, o których mowa poniżej.
POWRÓT DO MAŁŻEŃSTWA PO SEPARACJI I PO ROZWODZIE
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących małżeństwa i seperacji jest powrót do wspólnego pożycia. W momencie wydania wyroku rozwiązującego małżeństwo, nie można w sposób formalny powrócić do małżeństwa.Oczywistym jest jednak, że po rozwodzie można żyć wspólnie lub wstąpić ponownie w związek małżeński, jednak samego rozwodu nie da się znieść.
Nie da się bowiem cofnąć wyroku rozwodowego, w przeciwieństwie do orzeczenia w zakresie seperacji.
Na zgodne żądanie małżonków Sąd orzeka o zniesieniu separacji i strony mogą powrócić do wspólnego pożycia.
ZAWARCIE NOWEGO ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO
Po rozwodzie każdy z byłych małżonków może podjąć decyzję o wstąpieniu w nowy związek małżeński. Takiej możliwości nie ma już w trakcie speracji.
Podczas separacji strony nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Brak możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiiego wynika z tego, że strony formalnie nadal pozostają w związku małżeńskich i na zgodny ich wniosek mogą powrócić do wspólnego pożycia.
NAZWISKO PO ROZWODZIE / PO SEPARACJI
W przypadku rozwodu, małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może w terminie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, powrócić do swojego nazwiska, które nosił przed zawarciem związku małżeńskiego. Oświadczenie takie składa się przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.
Natomiast w przypadku orzeczenia separacji, małżonek, który zmienił nazwisko nie może powrócić do swojego poprzedniego nazwiska.
OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY
W przypadku orzeczenia rozwodu, jak i orzeczenia seperacji małżonkowie mogą żądać od siebie alimentów. W przypadku rozwodu obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa, a gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu.